Máme za sebou prvý online EDUcamp
S účastníkmi EDUcampu sme pre nečakanú situáciu strávili až šesť spoločných dní a poskytli im 56 hodín konzultácií.
Veronika Gilanová

Tento rok sme najväčšie podujatie v rámci programu Generácia 3.0 pre nečakané okolnosti museli výrazne „prekopať“ a hľadať spôsob, ako sa s 50 účastníkmi čo najefektívnejšie presunúť online. Na piatich Zoom účtoch sme tak zvládli poskytnúť spolu 56 hodín odborných konzultácií.
Bootcamp pre neziskovky
EDUcamp je najväčšie podujatie programu Generácia 3.0, na ktorom vybrané projekty prepájame s odborníkmi a odborníčkami z biznisu, vzdelávania a sledovania dopadu. Známy formát zo startupového prostredia, tzv. bootcamp, sme prispôsobili potrebám organizácií z oblasti vzdelávania. Cieľom je nájsť spôsoby, ako ich vzdelávacie prístupy šíriť do ďalších škôl.
Účastníkov EDUcampu každý rok vyberáme spomedzi desiatok projektov, ktoré sa do programu prihlásia. Ani tá najdetailnejšie vyplnená prihláška však nevie sprostredkovať to, čo osobný kontakt: možnosť do hĺbky spoznať jednotlivé projekty a tím, ktorý za nimi stojí. To je druhý dôvod, prečo EDUcamp robíme.
Prvé kroky vedú k sledovaniu dopadu
Prvá časť EDUcampu je venovaná vzájomnému zoznámeniu a spoznávaniu projektov. Pokračuje workshopom zameraným na sledovaniu dopadu. V Generácii 3.0 ho považujeme za nevyhnutné pre to, aby sa projekty dokázali optimalizovať, a tým efektívnejšie prispieť k želanej spoločenskej zmene. Na workshope si účastníci osvojili kroky, ako správne definovať teóriu zmeny a ako ju následne využiť pre sledovanie svojho dopadu. Pri jej vypracovaní mali k dispozícii osobné konzultácie.
„Potešujúce bolo, že podľa výskumníkov, to čo robíme je to, čo slovenské školstvo rieši. Vieme teraz prepojiť výskumy, aby sme mohli ukazovať organizáciám, prečo to je dôležité," uvádza jeden z účastníkov.
Mentori radia individuálne
Kľúčovým blokom EDUcampu sú individuálne konzultácie s mentormi z rôznych oblastí. Odborníci radili v oblasti komunikácie, stratégie, nastavenia finančných modelov či metód merania dopadu aktivít.
Tu je niekoľko reakcií od účastníkov:
Obe mentorky veľmi rýchlo zaťali do podstaty a za hodinu sme mali vonku základné rámce, v ktorých sa myšlienka veľkého projektu dostala do reálnych a merateľných rozmerov s dopadom.
Konzultácie boli super, prekvapila ma ich efektivita. Veľmi sa mi páčilo, že mentori boli pripravení, mali premyslené otázky. Dali nám pár veľmi užitočných rád, ale hlavne nás povzbudili a to je najviac.
Pre mňa prvá skúsenosť. Som rada, že je to poňaté takto ľudsky a EDUcamp je skôr zameraný na to, aby bol podporou procesu, ktorým projekty prechádzajú a pomáha im v ich samotnej tvorbe, ponúka možnosť pozrieť sa naň z viacerých pohľadov. Vyhovovala mi i dĺžka aktivít a ich rozloženie.
Pokračovaním je EDUakcelerátor
Po EDUcampe zostalo zvláštne prázdno v kalendároch a ešte väčšie na našich Zoom účtoch. Priečinky sa nám však zaplnili poznámkami, zápismi, videozáznamami, hodnoteniami a postrehmi od mentorov aj samotných účastníkov. Týmto všetkým sa budeme najbližšie dni „prehrýzať" a postupne skladať mozaiku, ktorá nám ukáže, ktorých päť organizácií sú najvhodnejšími adeptami na postup do trojmesačného EDUakcelerátora.
Ten začína v septembri a piatim účastníkom prinesie okrem finančnej podpory aj expertné konzultácie, vzdelávacie aktivity, individuálneho mentora a spoluprácu s odborníkom na sledovanie dopadu. Ktorých päť to bude sa dozviete už budúci týždeň.
Za expertné konzultácie ďakujeme našim skvelým mentorom:
- Jana Bernaťáková, Koru Academia
- Andrea Ferancová Bartoňová, ESPIRA Investments
- Alena Kanabová, Accenture
- Romana Kanovská, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM)
- Martina Králová, SVÄG TO GO
- Martin Kuruc, Pedagogická fakulta UK, Indícia
- Heliodor Macko, SEAK Energetics
- Simona Oľhová, Ostravská univerzita
- Michal Rehúš, Inštitút vzdelávacej politiky
- Lenka Surotchak, správna rada Nadácie Pontis
- Martin Šanta, nezávislý konzultant
- Lucia Šicková, Pixel Federation
- Vladimíra Tomášiková, Asseco Central Europe
- Jana Vlašičová, Slovenská sporiteľňa
Zostaňte v kontakte
s novinkami
Program Generácia 3.0 je financovaný individuálnymi, firemnými aj inštitucionálnymi donormi. Individuálnym filantropom, na ich žiadosť bez uvedenia mien, vyjadrujeme úprimné poďakovanie. Darovaním svojho času, know-how aj financií prispievajú k dlhodobej udržateľnosti a napredovaniu programu. Ďakujeme.