Ako dopadol EDUakcelerátor 2020
V decembri sme uzavreli už tretí ročník EDUakcelerátora.
Veronika Káčerová

Vo štvrtok 10. decembra sme pripravili vyvrcholenie trojmesačného akcelerátora, ktoré dalo pomyselnú bodku za takmer 10-mesačným cyklom Generácie 3.0. Účastníci EDUakcelerátora nám vystavili „vysvedčenie“ a na záverečnom online stretnutí zhodnotili, kam sa im podarilo posunúť.
Tento rok sme v EDUakcelerátore pracovali s piatimi organizáciami: Nadácia Milana Šimečku, OpenLab, I AMbitious, Karpatská nadácia a FLL SLovensko.
Individuálne sa im venovali títo osobní mentori a mentorky (v abecednom poradí):
✔ Michal Csonga (RonixLab) – Michal a I AMbitious sa počas troch mesiacov akcelerátora zamerali na tvorbu finančného a business plánu s cieľom dosiahnuť udržateľný model financovania. Hľadali spôsoby, ako dostať program k väčšiemu počtu študentov a zabezpečiť v budúcnosti expanziu do všetkých ôsmich krajov na Slovensku.
✔ Dáša Juríková (Slovenská sporiteľňa) – FLL Slovensko pomáhala nastaviť komunikačnú stratégiu vrátane rebrandingu súťaže a organizátora. V oblasti nastavenia nového biznis modelu a zlepšenia finančnej stability združenia pribudli FLL Slovensko nové produkty, ktoré sa od roku 2021 chystajú ponúkať komerčne.
✔ Martina Králová (Teron Solutions) – Martina pomáhala Nadácii Milana Šimečku s prípravou portálu Vedieť nestačí, ktorý zároveň posilní šírenie prístupu do online prostredia a zvýši dopad zasiahnutím vyššieho počtu škôl. Spoločne pripravili aj návrh biznis modelu, ktorý bude obsahovať ponuky pre cieľové skupiny škôl a firemných partnerov.
✔ Michal Rehúš (Inštitút vzdelávacej politiky) – Michal spolu s OpenLabom pracovali na šírení vzdelávacieho nástroja OpenAcademy medzi učiteľov stredných odborných škôl a gymnázií so zameraním na technologické predmety a informatiku. Hľadali prepojenia medzi OpenAcademy a štátnym vzdelávacím programom, spustili komunikačnú kampaň pre učiteľov a úspešne zrealizovali prvé školenia pre vývoj aplikácií a hier.
✔ Ondrej Smolár (Soitron) – Ondrej pomáhal Karpatskej nadácii pre program MyMachine nastaviť a otestovať ponuky partnerstiev pre školy a firmy, ktoré zabezpečia stabilnejšie financovanie programu. V EDUakcelerátore okrem toho MyMachine testovali a vyhodnocovali model spolupráce s pedagogickými fakultami.
Okrem individuálnych mentorov a mentoriek patrí obrovská vďaka aj ďalším expertom, ktorí boli súčasťou EDUakcelerátora 2020:
- výskumníci a výskumníčky, ktorí organizáciám pomáhali s nastavením sledovania dopadu:
- Iveta Juricová (Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity)
- Romana Kanovská (NÚCEM)
- Soňa Koreňová (Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity)
- Martin Kuruc (Pedagogická fakulta UK, Indícia)
- Radomír Masaryk (Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK)
- Dominika Vajdová (Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK)
- senior experti z rôznych oblastí, ktorí poskytli konzultácie v odborných témach:
- Martin Martinkovč (IBM)
- Branislav Ondrášik (ESET)
- Miroslava Remenárová (Jaguar Land Rover Slovakia)
- Zuzana Schaleková (Nadácia Pontis)
- Lucia Víglašová (Nadácia Pontis)
- Gabika Zúbriková (Nadácia pre deti Slovenska)
- lektori vzdelávacích workshopov:
- Juraj Kováč (Rozbehni sa!)
- Michal Laco (Civitta)
- Norbert Maur (Nadácia Pontis)
- Fero Pauliny (Nadácia Pontis)
Ďakujeme!
EDUakcelerátor slovami účastníkov a účastníčok
„Mentor bol skvelý „match" a vyzerá to na dlhodobú spoluprácu. Je veľmi ochotný a veľmi si vážime, že nám takto pomáha. Charakterovo, víziovo, povahovo sme si veľmi sadli.“
„EDUakcelerátor nám sprostredkoval množstvo vedomostí – cez výskumníka (sledovanie dopadu), skúsenosti od lektorov a mentorov. Vytrhol nás z každodennej exekutívy, viac sme sa donútili zamýšľať nad plánovaním a nad napĺňaním dlhodobej vízie."
„Stretnutia s mentorkou boli veľmi motivujúce; mala veľmi praktické nastavenie – nedávala nám motivačné vaty, ale išla vždy k veci bez zbytočností. Dokázala sa naladiť na to, čo potrebujeme. Bol z nej cítiť úprimný záujem."
„Mentor nám sprostredkoval super kontakty na učitelov a trefné indície, ako nasmerovať komunikáciu, aby fungovala. Nikdy sme nemali taký media coverage ako teraz. Veľmi rezonovalo, že robíme s učiteľmi, zdieľali sa naše veci, zavolali nás do podcastu.“
V programe Generácia 3.0 sa neustále stretávame so zaujímavými informáciami a nechceme si ich nechať len pre seba. Pozývame vás preto sledovať náš mesačný newsletter, v ktorom vám budeme prinášať napríklad:
- najnovšie trendy a inovácie vo vzdelávaní,
- rozhovory so zaujímavými osobnosťami,
- príklady inšpiratívnych vzdelávacích prístupov, ktoré pomáhame šíriť do škôl,
- aktuality o programe Generácia 3.0.
Ak od nás chcete dostávať krátky výber zaujímavých noviniek, prihláste sa, prosím, na odber newslettra.
Zostaňte v kontakte
s novinkami
Program Generácia 3.0 je financovaný individuálnymi, firemnými aj inštitucionálnymi donormi. Individuálnym filantropom, na ich žiadosť bez uvedenia mien, vyjadrujeme úprimné poďakovanie. Darovaním svojho času, know-how aj financií prispievajú k dlhodobej udržateľnosti a napredovaniu programu. Ďakujeme.